Archiv 2003-2013

Archiv 2003-2013

2013

Kostel sv. Šimona a Judy

saxofonKomorní cyklus FOK – společně s vokálním KrisKros Kvintetem a Davidem Ebenem.

V premiéře 3 madrigaly od Tomáše Hanzlíka – pro vokální kvinteto a saxofonové kvinteto

 

2012

Klasická i jazzová hudba Českého saxofonového kvarteta

článek z Chrudimských novin 16. října 2012

saxofonChrudim – Ve čtvrtek 18. října se koná ve Velkém sále muzea 769. chrudimský hudební večer, na kterém vystoupí České saxofonové kvarteto. Koncert začíná tradičně v 19 hodin.

České saxofonové kvarteto tvoří hráči, kteří ovládají hru na všechny typy nejvíce užívaných saxofonů. Jejich společnou motivací je nejenom dlouhodobý zájem o saxofon, ale i dlouholeté zkušenosti z oblasti klasické i jazzové hudby.

  celý článek zde

zdroj: chrudimskenoviny.cz                              


Šumné stopy – Šumné Poděbrady… David Vávra, Radovan Lipus a České saxofonové kvarteto

…kromě toho muzika souboru, sestávajícího ze „stejných“ nástrojů (dělám si příznačně trochu legraci, ani u smyčcového kvarteta samozřejmě nejsou nástroje „stejné“, naopak saxofonisté jsou zvyklí střídat jednotlivé saxofony) je naladěna na stejnou notu jako celý pořad a jeho protagonisté, herec a architekt David Vávra a režisér Radovan Lipus, který je i hostem tohoto večera. Kdybych měl říci, v čem je ono stejné naladění, pak bych asi řekl, že v „duchu“ věci…

 celý článek zde

zdroj: Jan K. Čeliš


České saxofonové kvarteto – koncert Domažlice

image

image image image

image image image

image image image

Festival Jeden svět 2012 – Cena Českého rozhlasu za kreativní použití hudby a zvuku v dokumentárním filmu
2011 – Mrtvá trať „Into Oblivion“      

image


 

Fotogalerie 2011

Roman Fojtíček narozený v Hořicích v Podkrkonoší 
s Českým saxofonovým kvartetem a s hostem Davidem Ebenem na festivalu:

HOŘICE – JazzNights 2011 – YouTube


Koncert Příbram

Na večeru Gerschwina zazněl i Růžový panter

článek z portálu Pribram.cz 9.10.2011

Naplnila se slova zakladatele kvarteta Romana Fojtíčka – Gershwin Příbram nadchl.

Příbram (Příbramsko) – Včera večer se v aule příbramské základní školy v Jiráskových sadech uskutečnil dlouho očekávaný koncert skladeb legendárního Gershwina, které interpretovalo České saxofonové kvarteto pod vedením zakladatele souboru Romana Fojtíčka.

Právě slova zakladatele kvarteta se stoprocentně naplnila – to, když v rozhovoru pro portál pribram.cz vyjádřil přesvědčení, že Gershwin Příbram nadchne. Na koncertě se sešlo více než dvě stovky lidí. Pořadatelka vystoupení a zakladatelka Příbramských hudebních večerů Iva Klusalová nadšeně říká: „Taková účast v Příbrami je pro tento žánr prostě nářez.“

zdroj: portál Pribram.cz                                    celý článek zde


České saxofonové kvarteto zahájilo letošní koncertní sezonu

z Rakovnického deníku

České saxofonové kvarteto zahájilo letošní koncertní sezonuRakovník – První letošní podzimní koncert Kruhu přátel hudby patřil saxofonům, Českému saxofonovému kvartetu ve složení: Roman Fojtíček (soprán a alt saxofon), Jan Hrdlička (alt a soprán saxofon), Otakar Martinovský (tenor saxofon) a Zdenko Kašpar (baryton saxofon). Čtyři chlapíci, co svoji „fajfku“ virtuózně ovládají.

  celý článek zde

zdroj: Rakovnický deník


 

Fotogalerie 2010

České saxofonové kvarteto mezi květinami nad Prahou 20.8.2010 – Botanická zahrada v Tróji (Vinice sv. Kláry)

image image image image

Žena regionu 2010 – Kongresový sál hotelu Ambassador v Praze – přehlídka Modního salonu RICHTER – o akci více zde

České saxofonové kvarteto – duben 2010 – Hranice

imageimage
image
image

České saxofonové kvarteto & Radovan Lupus a David Vávra (Šumná města) – červen 2010 – Mníšek pod Brdy

image image image

České saxofonové kvarteto, David Eben & Eric Marienthal (USA) – červenec 2010 – Praha Žižkov

image


Fotogalerie 2009

České saxofonové kvarteto – říjen 2009 – Reduta Uherské Hradiště

Uherské Hradiště Uherské Hradiště Uherské Hradiště Uherské Hradiště Uherské Hradiště Uherské Hradiště Uherské Hradiště Uherské Hradiště Uherské Hradiště

Soňa Červená, Tomáš Hanzlík (autor hudby a dirigent) & České saxofonové kvarteto
Koncert a živá nahrávka CD s Filharmonií Hradec Králové : Lacrimae Alexandri Magni

se Soňou Červenou


 

článek

Třetí koncert patřil saxofonistům

článek z Tachovského deníku 10.8.2009

Kladruby – Třetí koncert hudebního festivalu Kladrubské léto patřil vystoupení Českého saxofonového kvartet

Roman Fojtíček, Radim Kvasnica, Otakar Martinovský a Zdenko Kašpar přilákali v sobotu do chrámu Nanebevzetí Panny Marie v kladrubském klášteře sto padesát návštěvníků. Společnou motivací kvarteta je nejenom dlouhodobý zájem o saxofon, ale i o hru v komorním ansámblu podloženou dlouholetou zkušeností v klasické i jazzové hudbě. Kladrubské léto vyvrcholí 22. srpna čtvrtým koncertem, kdy se představí pražští komorní sólisté Anna Jírovcová a Bohuslav Matoušek.

zdroj: Tachovský deník, Miloš Němec


Fotogalerie 2008

George Gershwin tančí
Trutnovský podzim
České saxofonové kvarteto a Dagmar Zazvůrková (zpěv)

George Gershwin tančí


Stockholm – Hedvig Eleonora kyrka
koncert 27.5.2008 – Sax&Piano Duo
ředitelka Českého centra ve Stockholmu – Lucie Svobodová

s
s
s
s
s
s

Pro zvětšení prosíme klikněte na fotografii 

2007

Říjen 2007 Nový Jičín

s
s
s

S orchestrem Národního divadla ve Valencii (květen 2007)

ValenciaS Milošem Formanem 

 

Slavnostní předávání Výročních cen města Hradce Králové za rok 2006 (4. dubna 2007)

Hradec KrálovéHradec KrálovéHradec Králové

Fotogalerie 2006

Pro zvětšení prosíme klikněte na fotografii

Saxofon a varhany – Dvůr Králové nad Labem

Děkanský kostel sv. Jana Křtitele (mezzosoprán – Tereza Roglová)

14. světový saxofonový kongres v Ljubljani


Ve dnech 5.-9.července 2006 se ve slovinské metropoli uskutečnil již v pořadí 14. kongres všech saxofonistů, kteří se do Kulturního a kongresového centra v Ljublani sjeli takřka z celého světa. Během pěti dnů proběhla v sálech centra Cankarjev vystoupení desítek saxofonistů, komorních souborů a orchestrů, kteří interpretovali nejen díla světových, ale i domácích autorů. Převážnou část programů tvořily skladby zkomponované přímo pro tento kongres. Nejenom v Kulturním a kongresovém centru, ale též i mimo něj bylo možné slyšet hudební díla v podání známých i méně známých interpretů na nástroj, který existuje více než 160 let. Tento saxofonový kongres se koná každé tři roky vždy v jiné světové metropoli ( naposledy v roce 2003 ve Spojených státech ve městě Minneapolis ). Poskytuje interpretům tzv. vážné i jazzové hudby možnost prezentovat skladby, které zcela jistě posouvají kupředu hranice hráčské virtuozity a skladatelské invence. Za Českou republiku, tedy i současně za hlavní město Prahu, se kongresu jako jediné aktivně a úspěšně zúčastnilo Sax & Piano Duo – Roman Fojtíček a Laura Mikel Vlková s kompozicí současného předního skladatele a klavíristy Karla Růžičky s názvem Trojportrét pro alt saxofon a klavír. Toto duo působí na české hudební scéně již od roku 1995. Pro prezentaci na světovém kongresu si vybralo skladbu, kterou v premiéře uvedlo v roce 2002 v živém vysílání Českého rozhlasu na stanici Vltava.

HUDEBNÍ ROZHLEDY 08 – 2006/ročník 59


Zprávy TV Beskyd ze dne 16.2. s reportáží KPH Rožnov – Saxofonové kvarteto (formát wmv 256kB/s)


Čtyři saxofony na výletě po klasice a jazzu

Bouřlivější odezvu, než obyčejně vzbuzují komorní hudební ansámbly, vyvolalo ve Vrchlického divadle Louny koncert Českého saxofonového kvarteta, netradičně rozdělený na dvě poloviny. Na klasickou a jazzovou. Částečně to bylo způsobeno smíšením ukázněného klasického a hlučnějšího jazzového publika, zčásti charakteristickým provokativním zvukem saxofonu, v němž se radostné tóny snoubí s hlubokou melancholií. Ale hlavním dílem k tomu přispěli sami umělci, jejichž hudební projev i průvodní slovo byly jazzově uvolněné a měly daleko k akademické suchopárnosti. Ta se totiž s tímto nejoblíbenějším dechovým nástrojem vynalezeným v roce 1840 Adolphem Saxem neslučuje, a to ani když je využíván v tzv. vážné hudbě. Tak také kvarteto ve složení Roman Fojtíček (soprán, alt saxofon), Radim Kvasnica (alt, soprán saxofon), Otakar Martinovský (tenor sax.) a Zdenko Kašpar (baryton sax.) své vystoupení koncipovalo. Nepostavilo jej na konfrontaci obou hudebních stylů, ale naopak. Svými saxofony se rozhodlo hudební epochy a styly spojovat. A to i retrospektivně, jak kvarteto mistrně dokázalo prastarými skladbami jako středověkým Traditionalem z roku 1415 o anglicko-francouzské bitvě o hrad Agincourt nebo barokní scénickou skladbou od Henry Purcella, určenou k Shakespearovu Snu noci svatojánské. Zrovna tak nemělo problémy s klasickou modernou. A jakby také ne, když soudobý královédvorský skladatel Milan Iglo složil své Preludium a fugu na téma národní písně přímo pro zmíněnou čtveřici. „Živočišné“ přednosti saxofonu však nejvíce vynikly v druhé, jazzové půlce koncertu. A to jak v klasicizujících jazzových skladbách, tak v ukázkách českého lidového jazzu z 30. let minulého století. K těm prvním patřily Rhapsody in Blue od George Gershwina, Jazz suite (Esuisses) od Pedra Itturalda, Pieces for saxes (III. Folks Dances) od Andre Waigneina a k improvizaci určený Segment od Charlie Parkera. V přídavcích pak muzikanti s bravurou „vystřihli“ dvě prvorepublikové „vypalovačky“. Na přání obecenstva šlágr Sám s děvčetem v dešti od slavného písničkáře a Martinovského prastrýce Kamila Běhounka a na úplný závěr – v aranžmá Zdenko Kašpara – Ježkovo V domě straší. To ale určitě neplatí o budově lounského divadla, kde si v říjnu skvělí hudebníci podávají dveře.

(České saxofonové kvarteto, Vrchlického divadlo v Lounech, 26. září 2005)

týdeník Svobodný hlas


České saxofonové kvarteto 2005 – fotogalerie

Pro zvětšení prosíme klikněte na fotografii

Kruh přátel hudby

Louny – Vrchlického divadlo (www.divadlolouny.cz)

V…
…domě…
…straší…
…duch

Praha – Dvořákova síň Rudolfina

Praha – Obecní dům

Tachov – muzeum

Praha – 7. reprezentační ples podnikatelů a manažerů


České saxofonové kvarteto 2004

Pro popis a zvětšení kliknětePro popis a zvětšení klikněte  
Pro popis a zvětšení klikněte
Pro popis a zvětšení klikněte
Pro popis a zvětšení klikněte
Pro popis a zvětšení klikněte
Pro popis a zvětšení kliknětePro popis a zvětšení kliknětePro popis a zvětšení kliknětePro popis a zvětšení klikněte

Pro popis a zvětšení prosíme klikněte na fotografii


Ojedinělý večer se čtyřmi výbornými saxofonisty

Zaplněný sál ústecké Základní školy v úterý velkými potlesky ocenil umění členů Českého saxofonového kvarteta. Roman Fojtíček, Radim Kvasnica, Otakar Martinovský a Zdenko Kašpar ukázali možnosti čtyř typů saxofonů ve skladbách George Gershwina, Jaroslava Ježka, Duke Ellingtona, Charlie Parkera, Chicka Corey a dalších proslulých skladatelů.

Orlické noviny – 12.2.2004


České saxofonové kvarteto potěšilo v H. Týně hlavně milovníky jazzu

Horšovský Týn – Nejznámější skladby proslulých autorů ve velmi neobvyklém podání zaznívaly v pátek 26. prosince v Erbovním sále zámku v Horšovském Týně. Kdy jindy se totiž například poštěstí slyšet Gershwinovu Rapsodii v modrém v čistě saxofonovém provedení.

Milovníci nezaměnitelného zvuku saxofonu si přišli skutečně na své. Dvouhodinová hudební „terapie“, se kterou do H. Týna zavítalo České saxofonové kvarteto, se sice tematicky nevěnovala zrovna vánočnímu času, ale sváteční náladu si díky kvalitnímu zážitku návštěvníci koncertu určitě udrželi.

Teprve přes rok fungující čtveřice vynikajících hudebníků, kteří do H. Týna zavítali s programem Od Gershwina k jazzu, si potlesk od zcela zaplněného sálu skutečně zasloužila. „Na vánoční koncert přišlo opravdu hodně lidí, přibližně 170,“ sdělil spokojeně kastelán horšovskotýnského zámku Jan Rosendorfský a pokračoval: „Koncerty pořádáme po Vánocích už třináct let a musím říct, že jsou dost oblíbené. Líbilo se tu i účinkujícím, kteří si chválili nejen atraktivní prostředí, ale i výbornou akustiku v sále.“ Pro České saxofonové kvarteto se pořadatelé, pracovníci Státního hradu a zámku H. Týn, rozhodli bez jakýchkoli předchozích zkušeností s těmito vynikajícími hudebníky. „Zkoušíme všechno možné, loni zde například vystupoval zdejší soubor The Gospel Train,“ poznamenal Rosendorfský.

ČSK ve složení Roman Fojtíček, Radim Kvasnica, Otakar Martinovský a Zdenko Kašpar, rozdělilo své vystoupení do dvou částí. V první se věnovalo především skladbám George Gershwina a zabrousilo i do díla Jaroslav Ježka. Po přestávce pak přišli na řadu Phil Woods, Duke Ellington, Charlie Parker a další.

Domažlický deník – 29.12.2003