Sax & Piano Duo Roman Fojtíček

Sax & Piano Duo

Roman Fojtíček

*18.10.1963, Hořice v Podkrkonoší – saxofonista, klarinetista, pedagog.
Jeho hudební začátky se váží k LŠU v Hradci Králové, kde se začal učit hrát na klarinet. Středoškolská gymnaziální studia (Gymnázium J.K Tyla a Boženy Němcové), v letech (1978-1981) velmi brzy vyměnil za Konzervatoř v Teplicích, kde se plně věnoval oboru hra na klarinet (1981-1987), který poté vystřídal za svůj „osudový“ nástroj, saxofon na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze (1989-1994). Pedagogické vzdělání získal dodatečně na AMU v kurzu Pedagogické aprobace u prof. Jiřího Hlaváče (1995-1997). Spolu se Saxofonovým kvartetem Bohemia se v r . 1998 dostal do finále Pařížské mezinárodní soutěže komorní hudby U.F.A.M.
Již v r. 1990 se stal spoluzakladatelem tohoto saxofonového kvarteta , se kterým koncertoval nejenom v ČR, ale i v zahraničí (SRN, Dánsko, Rakousko, Francie, Izrael, Jordánsko, Libanon, Indonésie). Od r. 1995, kdy zvolil dráhu profesionálního hudebníka, spolupracuje s řadou divadelních a symfonických orchestrů, jazzových a tanečních souborů, ale působí dnes i pedagogicky na Hudební škole hlavního města Prahy a na Konzervatoři v Teplicích. Jeho samostatným projektem se stalo v r. 2003 založení Českého saxofonového kvarteta, jehož šíře repertoáru, sahající od skladeb klasické hudby přes jazzovou klasiku až po nejnovější opusy, otevírá souboru řadu koncertních příležitostí. R.F. příležitostně hostuje zejména v pražských orchestrech (SOČR, ČNSO, FOK, ČF, Státní opera, Národní divadlo a další). Od roku 1994 hraje s divadlem Sklep a účastní se i různých hudebních projektů a nahrávání pro ČRo a ČT, při nichž se snaží prosazovat saxofon jako koncertní nástroj ve spojení s klavírem i jinými instrumenty.
Od roku 1998 spolupracuje s renomovanými francouzskými výrobci hudebních nástrojů a příslušenství : SELMER – Paris a VANDOREN.
Koncertuje na soprán, alt, tenor a baryton saxofon značky SELMER – SERIE III.

Některé z důležitých uměleckých činností R.F.:
2004 – koncertoval s varhanami na turné v Japonsku.
2005 – účinkoval se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu v provedení opery Albana Berga „Lulu”, při příležitosti otevření budovy opery v Athénách.
2006 – prezentoval jako jediný z České republiky skladbu soudobého českého autora na 14. světovém saxofonovém kongresu ve slovinské Ljublani (v souboru Sax &Piano duo).
2007 – s orchestrem Národního divadla vystupuje jako saxofonista v představení Suchého a Šlitra – „Dobře placená procházka” i na zájezdu ve španělské Valencii.
2008 – účastnil se natáčení filmu a DVD „Dobře placená procházka” v Národním divadle v Praze v režii Miloše Formana a bří Formanů pod taktovkou Libora Peška.
2009 – s Českým saxofonovým kvartetem hostuje ve Filharmonii Hradec Králové, se kterou natáčí CD z koncertního provedení opery Tomáše Hanzlíka „Slzy Alexandra Velikého”.
Od roku 2010 pravidelně přednáší na akreditovaných kurzech hudebních škol na téma metodiky hry na saxofon.
Vytvořil a nahrál hudbu k dokumentárnímu filmu s názvem Mrtvá trať angl. „Into Oblivion” (tvůrce filmu Šimon Špidla) a zrealizoval ji na všechny běžné typy saxofonů (soprán, alt, tenor a baryton).
2011 – hostuje na koncertním turné s Pražskou Komorní Filharmonií v Itálii a s Českým Národním Symfonickým Orchestrem na festivalu v Monte Carlu.
2012 – hostuje v orchestru BERG, se kterým provedl díla současné a moderní hudby 20.stol. na Nové scéně Národního divadla.
2013 – hostuje v Ostravské bandě, se kterou účinkoval na 68. mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro v Divadle Archa
2014 – spolu s Českým saxofonovým kvartetem, vokálním kvintetem KrisKrosKvintet a Davidem Ebenem realizuje nahrávku CD s názvem 5 voices & saxophones
2015 – ve stejném obsazení a v projektu SAXOPHONES AND VOICES prezentuje skladby českých skladatelů na 17. světovém saxofonovém kongresu ve Štrasburku, jako jediný zastupce za Českou republiku
2016 – České saxofonové kvarteto zahájilo spolupráci se sopranistkou Markétou Mátlovou, která kromě koncertní činosti přinesla i hostování na CD Markéty Mátlové s názvem „Perfect Day”
2017 – účinkuje v orchestru BERG na festivalu Pražské Jaro a natáčí pro Český Rozhlas (Vltava) skladbu českého skladatele 20. století Miloslava Kabeláče s názvem Suita pro saxofon a klavír (Daniel Wiesner)
2018 – s podporou správy Českých center a krajanského spolku Česká Beseda reprezentuje Českou republiku na 18. Světovém saxofonovém kongresu v chorvatském Zagrebu skladbou českého soudobého skladatele (spolu s varhaníkem Michalem Hanušem)

e-mail: fojticek@saxofon.cz