History
Instruments
Composers
Artists
Concerts
News
MP3
Home

 

  
www.saxofon.cz

 Novinky


Fotogalerie 2007

Říjen 2007 Nový Jičín

s
s
s

S orchestrem Národního divadla ve Valencii (květen 2007)

Valencia S Milošem Formanem  

Slavnostní předávání Výročních cen města Hradce Králové za rok 2006 (4. dubna 2007)

Hradec Králové Hradec Králové Hradec Králové

 

Fotogalerie 2006

Pro zvětšení prosíme klikněte na fotografii

Saxofon a varhany - Dvůr Králové nad Labem

Děkanský kostel sv. Jana Křtitele (mezzosoprán - Tereza Roglová)

14. světový saxofonový kongres v Ljubljani


14. světový saxofonový kongres ve Slovinské Ljubljani


Zprávy TV Beskyd ze dne 16.2. s reportáží KPH Rožnov - Saxofonové kvarteto (formát wmv 256kB/s)


Čtyři saxofony na výletě po klasice a jazzu

Bouřlivější odezvu, než obyčejně vzbuzují komorní hudební ansámbly, vyvolalo ve Vrchlického divadle Louny koncert Českého saxofonového kvarteta, netradičně rozdělený na dvě poloviny. Na klasickou a jazzovou. Částečně to bylo způsobeno smíšením ukázněného klasického a hlučnějšího jazzového publika, zčásti charakteristickým provokativním zvukem saxofonu, v němž se radostné tóny snoubí s hlubokou melancholií. Ale hlavním dílem k tomu přispěli sami umělci, jejichž hudební projev i průvodní slovo byly jazzově uvolněné a měly daleko k akademické suchopárnosti. Ta se totiž s tímto nejoblíbenějším dechovým nástrojem vynalezeným v roce 1840 Adolphem Saxem neslučuje, a to ani když je využíván v tzv. vážné hudbě. Tak také kvarteto ve složení Roman Fojtíček (soprán, alt saxofon), Radim Kvasnica (alt, soprán saxofon), Otakar Martinovský (tenor sax.) a Zdenko Kašpar (baryton sax.) své vystoupení koncipovalo. Nepostavilo jej na konfrontaci obou hudebních stylů, ale naopak. Svými saxofony se rozhodlo hudební epochy a styly spojovat. A to i retrospektivně, jak kvarteto mistrně dokázalo prastarými skladbami jako středověkým Traditionalem z roku 1415 o anglicko-francouzské bitvě o hrad Agincourt nebo barokní scénickou skladbou od Henry Purcella, určenou k Shakespearovu Snu noci svatojánské. Zrovna tak nemělo problémy s klasickou modernou. A jakby také ne, když soudobý královédvorský skladatel Milan Iglo složil své Preludium a fugu na téma národní písně přímo pro zmíněnou čtveřici. „Živočišné“ přednosti saxofonu však nejvíce vynikly v druhé, jazzové půlce koncertu. A to jak v klasicizujících jazzových skladbách, tak v ukázkách českého lidového jazzu z 30. let minulého století. K těm prvním patřily Rhapsody in Blue od George Gershwina, Jazz suite (Esuisses) od Pedra Itturalda, Pieces for saxes (III. Folks Dances) od Andre Waigneina a k improvizaci určený Segment od Charlie Parkera. V přídavcích pak muzikanti s bravurou „vystřihli“ dvě prvorepublikové „vypalovačky“. Na přání obecenstva šlágr Sám s děvčetem v dešti od slavného písničkáře a Martinovského prastrýce Kamila Běhounka a na úplný závěr - v aranžmá Zdenko Kašpara - Ježkovo V domě straší. To ale určitě neplatí o budově lounského divadla, kde si v říjnu skvělí hudebníci podávají dveře.

(České saxofonové kvarteto, Vrchlického divadlo v Lounech, 26. září 2005)

týdeník Svobodný hlas


České saxofonové kvarteto 2005 - fotogalerie

Pro zvětšení prosíme klikněte na fotografii

Kruh přátel hudby

Louny - Vrchlického divadlo (www.divadlolouny.cz)

V...
...domě...
...straší...
...duch

Praha - Dvořákova síň Rudolfina

Praha - Obecní dům

Tachov - muzeum

Praha - 7. reprezentační ples podnikatelů a manažerů


České saxofonové kvarteto 2004

Pro popis a zvětšení klikněte Pro popis a zvětšení klikněte    
Pro popis a zvětšení klikněte
Pro popis a zvětšení klikněte
Pro popis a zvětšení klikněte
Pro popis a zvětšení klikněte
Pro popis a zvětšení klikněte Pro popis a zvětšení klikněte Pro popis a zvětšení klikněte Pro popis a zvětšení klikněte


Pro popis a zvětšení prosíme klikněte na fotografiiOjedinělý večer se čtyřmi výbornými saxofonisty

Zaplněný sál ústecké Základní školy v úterý velkými potlesky ocenil umění členů Českého saxofonového kvarteta. Roman Fojtíček, Radim Kvasnica, Otakar Martinovský a Zdenko Kašpar ukázali možnosti čtyř typů saxofonů ve skladbách George Gershwina, Jaroslava Ježka, Duke Ellingtona, Charlie Parkera, Chicka Corey a dalších proslulých skladatelů.

Orlické noviny - 12.2.2004


České saxofonové kvarteto potěšilo v H. Týně hlavně milovníky jazzu

Horšovský Týn - Nejznámější skladby proslulých autorů ve velmi neobvyklém podání zaznívaly v pátek 26. prosince v Erbovním sále zámku v Horšovském Týně. Kdy jindy se totiž například poštěstí slyšet Gershwinovu Rapsodii v modrém v čistě saxofonovém provedení.

Milovníci nezaměnitelného zvuku saxofonu si přišli skutečně na své. Dvouhodinová hudební "terapie", se kterou do H. Týna zavítalo České saxofonové kvarteto, se sice tematicky nevěnovala zrovna vánočnímu času, ale sváteční náladu si díky kvalitnímu zážitku návštěvníci koncertu určitě udrželi.

Teprve přes rok fungující čtveřice vynikajících hudebníků, kteří do H. Týna zavítali s programem Od Gershwina k jazzu, si potlesk od zcela zaplněného sálu skutečně zasloužila. "Na vánoční koncert přišlo opravdu hodně lidí, přibližně 170," sdělil spokojeně kastelán horšovskotýnského zámku Jan Rosendorfský a pokračoval: "Koncerty pořádáme po Vánocích už třináct let a musím říct, že jsou dost oblíbené. Líbilo se tu i účinkujícím, kteří si chválili nejen atraktivní prostředí, ale i výbornou akustiku v sále." Pro České saxofonové kvarteto se pořadatelé, pracovníci Státního hradu a zámku H. Týn, rozhodli bez jakýchkoli předchozích zkušeností s těmito vynikajícími hudebníky. "Zkoušíme všechno možné, loni zde například vystupoval zdejší soubor The Gospel Train," poznamenal Rosendorfský.

ČSK ve složení Roman Fojtíček, Radim Kvasnica, Otakar Martinovský a Zdenko Kašpar, rozdělilo své vystoupení do dvou částí. V první se věnovalo především skladbám George Gershwina a zabrousilo i do díla Jaroslav Ježka. Po přestávce pak přišli na řadu Phil Woods, Duke Ellington, Charlie Parker a další.

Domažlický deník - 29.12.2003

 

kontakt: Roman Fojtíček, tel./fax: +420-272740046, mobil: +420-603423789, e-mail:fojticek@saxofon.cz, www.facebook.com/romanfojticek