History
Instruments
Composers
Artists
Recordings
News
MP3
Home

 

  
www.saxofon.cz

 Koncerty

Roman Fojtíček & Aleš Bárta
 

Roman Fojtíček, saxofony

Roman FojtíčekSaxofonista, klarinetista, pedagog. Jeho hudební začátky se váží k LŠU (v místě dnešní ZUŠ v Habrmanově ul.) v HK, kde se u Emila Jůzy začal učit hrát na klarinet. Středoškolská gymnaziální studia (Gymnázium J.K Tyla a Boženy Němcové, v letech 1978-1981) velmi brzy vyměnil za Konzervatoř v Teplicích, kde se plně věnoval oboru hra na klarinet (1981-1987), který poté vystřídal za svůj „osudový“ nástroj, saxofon na Konzervatoři J. Ježka v Praze (1989-1994). Pedagogické vzdělání získal dodatečně na AMU v kurzu u prof. J. Hlaváče (1995-1997). Spolu se Saxofonovým kvartetem Bohemia se v r . 1998 dostal do finále Pařížské mezinárodní soutěže komorní hudby U.F.A.M.

Již v r. 1990 se stal spoluzakladatelem tohoto saxofonového kvarteta , se kterým koncertoval nejenom v ČR, ale i v zahraničí (SRN, Dánsko, Rakousko, Francie, Izrael, Jordánsko, Libanon, Indonésie). Od r. 1995, kdy zvolil dráhu profesionálního hudebníka, spolupracuje s řadou divadelních a symfonických orchestrů, jazzových a tanečních souborů, ale působí dnes i pedagogicky na Hudební škole hlavního města Prahy. Jeho samostatným projektem se stalo v r. 2003 založení Českého saxofonového kvarteta, jehož šíře repertoáru, sahající od skladeb klasické hudby přes jazzovou klasiku až po nejnovější opusy, otevírá souboru řadu koncertních příležitostí. R.F. příležitostně hostuje zejména v pražských orchestrech (SOČR, ČNSO, FOK, ČF, Státní opera a další), hraje s divadlem Sklep od roku 1994, ale účastní se i různých hudebních projektů a nahrávání pro ČRo a ČT, při nichž se snaží prosazovat saxofon, ve spojení s klavírem i jinými instrumenty, jako koncertní nástroj. Od roku 1998 spolupracuje s renomovanými francouzskými výrobci hudebních nástrojů a příslušenství : SELMER-Paris a VANDOREN.

Některé z důležitých uměleckých činností R.F.: 2004 - koncertoval s varhanami na turné v Japonsku. 2005 - účinkoval v Symfonickém orchestru českého rozhlasu v provedení Bergovi opery Lulu při příležitosti otevření budovy opery v Athénách. 2006 - prezentoval jako jediný z České republiky skladbu soudobého českého autora na 14. světovém saxofonovém kongresu ve slovinské Ljublani (v souboru Sax &Piano duo). 2007 - s orchestrem Národního divadla vystupuje jako saxofonista v představení Suchého a Šlitra - Dobře placená procházka i na zájezdu ve španělské Valencii. 2008 - účastní se natáčení DVD Dobře placené procházky v Národním divadle v Praze v režii Miloše Formana a bří Formanů pod taktovkou Libora Peška.

Aleš Bárta, varhany

Aleš BártaJe jedním z nejúspěšnějších varhaníků. Svá studia zahájil na brněnské konzervatoři u prof. Josefa Pukla a pokračoval na pražské Akademii múzických umění ve třídě doc. Václava Rabase. Již při studiu se stal úspěšným účastníkem domácích a později mezinárodních soutěží. Je vítězem Mezinárodní varhanní interpretační soutěže Antona Brucknera v Linci 1982, laureátem Mezinárodní varhanní soutěže Franze Liszta v Budapešti 1983 a absolutním vítězem Mezinárodní varhanní soutěže Pražského jara 1984. Jeho koncertní repertoár obsahuje stěžejní díla světové i české varhanní tvorby od baroka po současnost. Jako sólista vystupuje s předními symfonickými / Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu / i komorními orchestry / Virtuosi di Praga, Pražský komorní orchestr/. Spolupracuje s předními sólisty / Josef Suk, Gabriela Beňačková, Sergej Kopčák, Ivan Kusnjer, Joseph Alessi, Radek Baborák/ a dirigenty /Eliahu Inbal, Ken-ichiro Kobayashi, Zdeněk Mácal, Miroslav Válek, Ondrej Lenárd/.

Koncertoval v Rakousku, Maďarsku, SRN, Francii, Španělsku, Švýcarsku, Finsku, Itálii, Belgii, Rusku, Turecku, USA, Japonsku a Číně. Vystoupil na mezinárodních festivalech v Tokyu, Londýně, Curychu, Berlíně, Lipsku, Avignonu, Madridu, Hong Kongu, Istanbulu, Budapešti a Bratislavě. Během svého turné v Japonsku v roce 1998 otevíral svými dvěma recitály novou koncertní síň v Yokohamě. Je pravidelným hostem festivalů Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Janáčkův máj a Mezinárodního hudebního festivalu Brno. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem, od roku 1995 je „Sólistou Českého rozhlasu“. Uvádí premiéry soudobé varhanní hudby /Jiří Teml, Otomar Kvěch, Juraj Filas, Otmar Mácha, Ilja Hurník/.

Aleš Bárta nahrává m.j. pro gramofonové firmy Arco Diva, Supraphon a japonské společnosti Pony Canyon a Octavia Records. Natočil 30 sólových kompaktních disků, za které získal četná ocenění /Zlatá deska Supraphonu, Cena Harmonie, Cena Českého hudebního fondu/. Jeho první CD pro firmu Pony Canyon - J. S. Bach: Organ Works - získal v Japonsku v konkurenci předních světových sólistů a orchestrů titul "nahrávka roku" /1995/. Na základě tohoto úspěchu natočil pro tuto gramofonovou společnost kompletní varhanní dílo J.S.Bacha na 16 CD.

V minulém roce koncertoval ve Španělsku, Francii a Německu. Vystoupil v rámci abonentních cyklů na koncertech České filharmonie, FOK a SOČR /Janáček, Händel/. Byl hostem festivalů Smetanova Litomyšl /Dvořák: 9.symfonie/ a Mezinárodního varhanního festivalu Brno. Účinkoval také na koncertech spolu s Gabrielou Beňačkovou, Josefem Sukem, Zdeňkem Šedivým a Jaroslavem Halířem. Pro japonskou společnost Octavia Records natočil další CD s hornistou Radkem Baborákem /Bruckner/ a podílel se na nahrávce Pražského filharmonického sboru /Janáček/.
 

selmervandoren

Program

B.M.Černohorský: Toccata C-dur pro varhany
/1684-1742/

L.Vinci: Sonáta C-dur /saxofon a varhany/
/1690-1727/

J.Seger: Fuga a-moll pro varhany
/1716-1782/

G.F.Händel: Allegro /saxofon a varhany/
/1685-1759/

J.K.Vaňhal: Fuga g-moll pro varhany, Fuga C-dur pro varhany
/1739-1813/                         

J.S.Bach: Bourrée Anglaise BWV 1013 /saxofon solo/
/1685-1750/

J.Pachelbel: Ciaccona F-dur pro varhany
/1653-1706/

E.Bozza: Aria /saxofon a varhany/
/1905-1991/

S.Aguilera de Heredia:  „Obra de primero tono“ pro varhany
/1565-1627/

A.Piazzolla: Tango-Etudes N°4 /saxofon solo/
/1935-1992/

J.S.Bach: Pastorale F-dur /BWV 590/ pro varhany
/1685-1750/

P.Proust: Soir /saxofon a varhany/
 

kontakt: Roman Fojtíček, tel./fax: +420-272740046, mobil: +420-603423789, e-mail:fojticek@saxofon.cz, www.facebook.com/romanfojticek