České saxofonové kvarteto

České saxofonové kvarteto

Roman Fojtíček – soprán, alt, tenor, baryton saxofon

Radim Kvasnica – alt, soprán saxofon

Otakar Martinovský – tenor saxofon

Michal Kostiuk – baryton saxofon

Kvarteto tvoří hráči, kteří ovládají hru na všechny typy nejvíce užívaných saxofonů. Jejich společnou motivací je nejenom dlouhodobý zájem o saxofon, ale i o hru v komorním ansámblu podložený dlouholetými zkušenostmi v klasické i jazzové hudbě.

Soubor založil v roce 2003 umělecký vedoucí Roman Fojtíček, který prezentuje saxofon též ve spojení s klavírem nebo varhanami a hostuje v řadě předních českých symfonických orchestrů.

Radim Kvasnica je sice absolventem ČVUT, ale saxofonu se intenzivně věnuje od roku 1995 a má za sebou již bohatou praxi z mnoha pražských hudebních formací.

Otakar Martinovský dlouhodobě spolupracuje s řadou pražských jazzových a tanečních orchestrů (Traditional Jazz Studio nebo Orchestr Václava Hybše). Je uměleckým vedoucím Big Bandu Vladislava Brože.

Michal Kostiuk má za sebou bohaté muzikantské zkušenosti z orchestru opery Národního divadla a z různých žánrově odlišných seskupení (Klezmerim nebo Czech Philharmonic Jazz Band). Je členem Hudby Hradní stráže a Policie ČR.

České saxofonové kvarteto absolvovalo za dobu své existence desítky koncertů po celé České republice. Koncerty kvarteta se uskutečňují nejenom ve tradičních koncertních sálech, ale též i v prostorách kaplí, kostelů a katedrál. Soubor spolupracoval např. se zpěvačkou Dagmar Zázvůrkovou, se stepařem Miloslavem Saidlem a pravidelně účinkuje s Davidem Ebenem. Za výjimečnou lze označit spolupráci s orchestrem Národního divadla v Praze při nastudování a premiéře opery „Slzy Alexandra Velikého” skladatele Tomáše Hanzlíka v roce 2007. O dva roky později byla tato spolupráce na opeře stvrzena též nahrávkou z koncertu s Filharmonií  Hradec Králové. V roce 2014 natočilo České saxofonové kvarteto spolu s Davidem Ebenem a vokálním souborem KrisKrosKvintet společné CD s názvem „5 voices & saxophones” a v následujícím roce prezentovalo tento  projekt na prestižním 17. světovém saxofonovém kongresu ve francouzském Štrasburku. Další úspěšnou nahrávkou bylo v roce 2016 hostování kvarteta na CD sopranistky Markéty Mátlové s názvem „Perfect Day”. V roce 2019 České saxofonové kvarteto reprízovalo s orchestrem Damian operu Tomáše Hanzlíka „Lacrimae Alexandri Magni” v rámci Olomouckých barokních slavností také v Lipníku nad Bečvou a v Kroměříži.     

Členové Českého saxofonového kvarteta hrají na saxofony francouzské firmy SELMER-Paris a příslušenství firmy VANDOREN-Paris.  

Kontakt:
Roman Fojtíček
Tulská 13/3
100 00 Praha 10
Czech Republic
tel./fax: +420-272740046
tel. mobil:+420-603423789

E-mail:fojticek@saxofon.cz
http://www.saxofon.cz
http://www.facebook.com/romanfojticek

Hübners blaues WHO IS WHO